Bišu vasks - mārketings vai reāls produkts
Cauri
vēstures laikiem, bišu vasks vienmēr ir ieguvis lielu atzinību. Jau senajā
Ēģiptē tas tika izmantots gan kosmētikas ražošanā, gan kā bāze smaržām un
balzamiem. Iedomājies, cik burtiski sena ir šī kosmētikas sastāvdaļa!?
Protams, tas nebija vienīgais pielietojums. Interesanti zināt, bet jau tad no bišu vaska gatavoja arī sveces, kas mūsdienās mums ir ļoti pazīstamas un zināmas!
Vairākus tūkstošus gadus atpakaļ tika atzīsta vaska efektivitāti, kvalitāte, tīrība un spēcīgā, gaisu attīrošā smarža.
Vai vēsturiski sveces un kosmētika bija vienīgās, kur lietoja bišu vasku? Senajā vēsturē tas tika izmantots arī medicīnas produktu gatavošanā. Mums mūsdienās medicīna ir saprotama kā farmācijas nozare ar tabletēm un paciņām. Bet vēsturē tas bija daudz savādāk. Medicīna bija ziedes, novārījumi un viss cits, ko dabā varēja iegūt. Šodien šāds medicīnas veids ir sācis iegūt lielāku atzinību, lai arvien mazāk ikdienā vajadzētu lietot ķīmiski radītus produktus.
Tātad
neliels rezumē – vēl līdz pat šodienai ir saglabājušās trīs pasaulē lielas
nozares, kurās tiek izmantots bišu vasks. Kosmētikā, medicīnā un sveču
gatavošanā.
Kur vēl var izmantot vasku? Koka un ādas apstrādē. Zināji, ka Rundāles pilī visas mēbeles ir apstrādātas ar bišu vasku, tādēļ tās ir tik labi un ilgi saglabājušās. Mums pat nesen kāds galdnieks meklēja vasku, lai varētu apstrādāt sevis radītos darbus. Īstās ādas somas, zābakus, makus utt., var atjaunot, izmantojot smēres uz bišu vaska bāzes. Lasīju vēstures aprakstos, ka dažādu mākslas darbu un vēstures artefaktu saglabāšanai ir izmantots bišu vasks.
Pārtika ir vēl viena nozare, kurā izmanto bišu vasku. Ar tā palīdzību pārtika saglabājas daudz ilgāk un labāk. Populārākais ir vaskotie sieri, savukārt pāris gadus atpakaļ Latvijā ir ienākusi ideja par vaska drāniņām, kas pārtikas saglabāšanu atvieglo (nav jāmēģina mājās desu vai sieru ievaskot). Ar vaska drāniņām jau var pieskarties tēmai – zero waste – aizstājot plastmasas maisiņus ar daudzkārt lietojamu pārtikas iepakošanu.
Par bišu vaska vēsturi varētu runāt daudz un rakties krietni dziļāk! Par to, kā katrā vēstures posmā vasks ir pierādījis sevi jaunos veidos, kādi pielietošanas veidi ir bijuši populārākie tajā, utt. Bet šodien gribu pieskarties vēsturei tikai nedaudz.
Kas vispār ir bišu vasks un kur es to iegūstu saviem produktiem? Tas ir “būvmateriāls”, ko bites izmanto, lai veidotu šūnas. Bišu vasku bites ražo pašas, un, ja to ir jāsauc vienkāršākā valodā, tad tie ir bišu sviedri. Sākotnēji vasks ir pilnībā balts un bez smaržas. Dzelteno krāsu rada dzīve stropā, medus, ziedputekšņi un bišu maize. Tāpēc vaskam ir tik spēcīga smarža! Ja vasku pareizi uzglabā, tad tas nebojājas un nezaudē savu vērtību. Ir pat atklātas kapenes, kurās atrastais vasks ir glabājies tūkstošiem gadu!
Manā ģimenē ir bitenieki, kuri nodarbojas gan ar mājražošanu, gan ar tūrismu. No viņiem esmu ieguvusi ļoti daudz zināšanu par bišu produktiem un tā milzīgo vērtību. Un tā ir vieta, kurā iegūstu kosmētikā izmantojamo vasku. Vismaz tad man ir pārliecība, ka vasks ir 100% tīrs, bez liekiem piemaisījumiem, un pašas bites dzīvo skaistā, klusā un mierīgā meža ielokā Talsu novada laukos! Ticu, ka arī tīrais gaiss nosaka daudz bišu produktu kvalitātē!
Kāpēc bišu vasks kosmētikā? Par medicīnu, kokapstrādi u.c. nozarēm neesmu kompetenta runāt, bet par kosmētikas nozari gan. Esmu pavadījusi vairākus gadus lasot, klausoties, testējot, uzdodot jautājumus, lai tikai iegūtu pārliecību, ka tiešām bišu produkti ir tādi, kā tie tiek aprakstīti. Un jā, varu teikt, ka tie sevi ir pierādījuši!
Bišu vaska lielākā funkcija, ir spēja ieslāņoties ādas virsējā slāni, tādejādi veidojot uz ādas aizsargkārtiņu, mīkstinot un saglabājot ādas mitrumu. Veidojot roku krēmu, vēlējos, lai nav “vaskaina” un bieza sajūta, bet ir jūtama šī vaska funkcija. Visvairāk to var sajust roku krēma lietošanas laikā, kad ir nepieciešams mazgāt rokas. Pēc roku mazgāšanas āda joprojām ir zīdaina, un nav sajūta, ka roku krēms būtu uzreiz jāatjauno. Runā, ka vasks spēj ilgstoši saglabāt savu iedarbības funkciju. Līdz pat 3 dienām.
Pateicoties bišu vaska sastāvam (tajā ir vairāk kā 300 sastāvdaļas), tas ir ārstniecisks un īpašs, nomierina un mīkstina sausu, sasprēgājušu vai kairinātu ādu, mazina ādas apsārtumu, pietūkumu un kairinājumu. Tas, starp citu, ir piemērots visiem ādas tipiem, arī jūtīgai ādai. Galvenais ir zināt, vai nav alerģija pret bišu produktiem.
Jā, produkti ar bišu vasku, aizsargkārtiņas veidošanas dēļ, aizsargā ādu arī no dažādiem ārējiem apstākļiem – vējš, sals, aukstums, lietus utt. Mana āda nav cimperlīga, bet brīdī, kad parādās pirmais sals, tad gan sākas dažādas problēmas. Pirmā ir sausās lūpas. Tas ir kā klikšķis un man ir sausas, sasprēgājušas lūpas, kur jau apakšējā ir paspējusi pārplīst. Agrāk tā bija liela problēma, vairākas dienas bija jāpiedomā pie lūpas ātrākas sadzīšanas. Bet tagad ar šiem lūpu balzamiem tās bija tikai 2 dienas, no rīta un vakarā uzsmērēju balzamu, un trešās dienas rītā pamanīju, ka viss ir pārgājis.
Un
tad ir rokas. Man nav sausa roku āda, bet aukstumā rokas paliek sāpīgas,
sarkanas un tiešām ir nepatīkama pulsējoša un sūrstoša sajūta. Un arī šis
parādās tik pēkšņi! Šādiem gadījumiem izmantoju ziemas krēmu (tā sastāvs un
konsistence ir biezāka par roku krēmu) un pēc dažu dienu lietošanas, arī tas ir
pārgājis. Un tādas ir ne tikai manas pieredzes ar bišu vaska produktiem! Tādi
stāsti ir dzirdēti daudz!
Nedaudz
pieskaršos EVALORA ziemas krēmam. Biežāk uzdotais jautājums par šo ir, kāpēc “ziemas krēms”? Atbilde ir pavisam vienkārša. Ziemas jeb aukstie gada mēneši ir laiks,
kad ādai prasās treknāki krēmi un vairāk ādas barošana, tādēļ radās ziemas
krēms. Tā sastāvā ir vairāk sviesti un vasks, līdz ar to tas ir biezāks, un var
atgādināt ķermeņa sviestu. Kādām ķermeņa daļām to var lietot? Visām
problēmzonām. Tās var būt rokas, pēdas, un, ja nepieciešams, arī seja.
Jau paspējām sasmieties, ka roku krēms jau lēnām pārvērtiem par “vasaras krēmu”, jo tas ir vairāk mitrinošs. BET arī ziemas periodā, apkures sezonas dēļ, ir nepieciešama ādas mitrināšana. Tādēļ, ja esi iekštelpās, atceries par ādas mitrināšanu un ūdens lietošanu uzturā!
Paldies, ka esi izlasījis līdz galam! Vai arī vismaz ticis līdz beigām. Ceru, ka uzzināji ko jaunu un kaut ko varēji “paņemt sev līdzi”. Bišu vasks nebūs vienīgais bišu produkts, ko plānoju iekļaut dabīgajā kosmētikā. Šobrīd lēnām receptūrai un testēšanai “iet” cauri produkti ar medu un propolisu, un arī par tiem taps izzinoši ieraksti!